دفتر خدمات زیارتی فوداجی

حج تمتع ، عمره ، عتبات عالیات ، سوریه

Font Size

Cpanel
logo.jpg

اخبار اختصاصی دفترخدمات زیارتی فوداجی

IMAGE
راهنماي سفر زيارتي حج تمتع 94 منتشر شد
چهارشنبه, 31 تیر 1394
سازمان حج و زيارت راهنماي سفر زيارتي حج تمتع 94 شامل دانستنيهاي ضروري حجاج را منتشر كرد. اين كتابچه راهنما كه به زودي در ميان بخشي از زائران حج امسال با رويكرد علمي،... ادامه مطلب...
IMAGE
آموزش مكالمه عربي را آنلاين فرا گيريد
دوشنبه, 29 تیر 1394
پايگاه اطلاع رساني حج به منظور دسترسي آساني و راحت، زايران، مديران روحانيون كاروان‌هاي حج تمتع، عمره و عتبات، امكان آموزش مكالمه رايگان زبان عربي را فراهم كرد.... ادامه مطلب...
IMAGE
كاروان هاي كربلاي معلاي دفتر
یکشنبه, 21 تیر 1394
 قابل توجه همشهريان عزيز خراسان جنوبي  كاروانهاي عتبات عاليات اين دفتر به شرح ذيل اعلام مي گردد . ادامه مطلب...
IMAGE
حرم امام علي(ع)را به صورت مجازي زيارت كنيد+ لينك
سه شنبه, 22 ارديبهشت 1394
با اقدام جديد پايگاه اينترنتي حرم مطهر امام علي(ع)اين امكان وجود دارد كه كاربران به صورت مجازي از بخش هاي مختلف حرم مطهر ديدن كنند. ادامه مطلب...
IMAGE
وادي مُحَسِّر كجاست؟
سه شنبه, 08 مهر 1393
طلوع آفتاب شنبه آينده يازدهم مهرماه بيش از سه ميليون زائر بيت الله الحرام با حركت از مشعرالحرام وارد سرزمين منا مي شوند. وادي محسر جايي كه ابرهه و سپاهيانش به هلاكت... ادامه مطلب...
IMAGE
امنيت در سفر معنوی حج
سه شنبه, 25 شهریور 1393
زائر گرامي آنچه در اين نوشته، به مطالعه ي آن خواهيد نشست، نتيجه تحقيقات و پژوهشهاي حوادثي است که در مسير سفر روحاني حج تمتع به اشکال مختلف، اتفاق افتاده واينک به... ادامه مطلب...

پایگاه اطلاع رسانی دفتر خدمات زیارتی فوداجی

توصيه‌هاي پزشكي به زائران ِِِِِِِِِبيت الله الحرام

حجاج بايد در نظر داشته باشند كه اين سفر يك سفر سياحتي نيست و قرار نيست كه به دلخواه خودشان رفت و آمد كنند و برخي اعمال و مناسك وجود دارد كه بايد انجام شود و براي انجام اين اعمال ممكن است شب بيدار باشند، چند ساعت در آفتاب بمانند و… بنابراين اگر در اين سفر آمادگي لازم را نداشته باشند دچار مشكل مي‌شوند.

 به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، يكى از فرائض بزرگ اسلامى حج است كه به صورت جمعي صورت مي‌گيرد. هر ساله در حين انجام مناسك حج اتفاقات و بيماري هايي براي حجاج عزيز رخ مي‌دهد كه سبب برور اختلالاتي در انجام اعمال عبادي آنها مي‌شود به منظور پيشگيري از اين رخدادها زائران بايد دقت داشته باشند سفري كه پيشرو دارند يك سفر فردي نيست و به همين جهت بايد در انجام نكات بهداشتي بكوشند تا امكان بروز بيمارها را كاهش دهند.

هر فردي كه به منظور شركت در مراسم حج به سرزمين عربستان سفر مي‌كند بايد نكاتي را در نظر بگيرد؛ اولين نكته اين است كه عربستان آب و هواي متغير و گرمي دارد، حتي جنوبي‌ترين مناطق ايران از نظر آب و هوايي قابل قياس با عربستان نيست و اين اختلاف دماي هوا در اين منطقه ممكن است براي حجاج مشكل آفرين باشد.

زائران بايد دقت داشته باشند سفري كه پيشرو دارند يك سفر، فردي نيست و اين مراسم باشكوه به صورت دسته جمعي برگزار مي‌شود، بنابراين رعايت بعضي موارد به ماهيت گروهي اين سفر باز مي‌گردد. در زمان حج تمتع نحوه استقرار حجاج با عمرهٔ مفرده متفاوت است، هر چند هتل‌ها تميز و پاكيزه است، اما زئران گرامي هم بايد با رعايت بهداشت و نظافت امكان بروز بيماري‌ها را كاهش دهند.

حجاج بايد در نظر داشته باشند كه اين سفر يك سفر سياحتي نيست و قرار نيست كه به دلخواه خودشان رفت و آمد كنند و برخي اعمال و مناسك وجود دارد كه بايد انجام شود و براي انجام اين اعمال ممكن است شب بيدار باشند، چند ساعت در آفتاب بمانند و… بنابراين اگر در اين سفر آمادگي لازم را نداشته باشند دچار مشكل مي‌شوند.

نكاتي كه يك زائر خانه خدا، قبل و در طول سفر بايد رعايت كند شامل اين موارد است كه اگر زائري بيماري خاصي دارد حتما بايد به پزشك خود مراجعه كند و آزمايش‌هاي لازم را انجام دهد و نكات داروي و درماني حين سفر را از پزشك خود و نه هيچ كس ديگر، دريافت كند و خود را ملزم به رعايت آن بداند. داروهايي كه هر مريض بايد همراه خود داشته باشد، را فراموش نكند و در اين خصوص كه ممكن است داروي مورد نظر را در عربستان تهيه كنند برنامه ريزي نكنند و داروهاي خود را به تعداد روزهايي كه در عربستان سپري مي‌كنند به همراه داشته باشد.

در مكه بيماري‌هاي مانند مننژيت و آنفولانزا شايع است كه بروز اين بيماري‌ها نگران كننده است هر زائر چه در دسته افراد پر خطر باشد كه زود بيمار مي‌شوند و چه در دسته افراد معمولي، بايد واكسن‌هاي مربوطه را حتما ترزيق كنند و در حين سفر حج به دليل آب و هواي متفاوت و گاهي آلوده از تجمع در يك نقطه و مكان هايي كه آب و هواي سنگين دارد پرهيز كنند.

زائران بايد بتوانند از بروز آلودگي‌ها پيشگيري كنند و بهترين روش براي پيشگيري اين است كه هر زائر در سفرش دو بسته ماسك سبز رنگ استاندارد به همراه داشته باشد، اما بيماراني كه آسم و تنگي نفس دارند خودشان بايد بيشتر رعايت كنند و وقتي در فضاهاي بسته حضور مانند مثل مسجد الحرام حضور پيدا مي‌كنند و چون در اين مكان عبادي تجمع زائران زياد است و فضاي سنگين تنفسي به وجود مي‌آيد حتما از ماسك استفاده كنند و بدين ترتيب مي‌توانند از ۸۰ درصد بيماري‌ها جلوگيري مي‌كنند، زيرا به اين طريق ميكروارگانيسم كمتر وارد مجاري تنفسي مي‌شوند و مشكلات كمتري به وجود مي‌آيد.

در مكه مي‌توان گفت در همه نقاط كولرهاي بسيار قوي وجود دارد، به زائران عزيز توصيه مي‌شود در مسير مستقيم كولرها خصوصا بعد از پياده روي قرار نگيرند و اگر اين نكته را رعايت نكنند دچار مشكلات عضلاني و يا سرماخوردگي مي‌شوند و نمي‌توانند مناسك را خوب انجام دهند.

متاسفانه زائران در ايام حج در حين صرف غذا از نوشابه استفاده مي‌كنند و اين نوشيدني مضرات بسياري براي سلامتي انسان دارد. زائران بايد توجه كنند كه يا نوشابه را از رژيم غذايي خود حذف كنند و يا حداقل يكبار در شبانه روز آن هم در صورتي كه خيلي خنك نباشد استفاده كنند؛ به دليل هواي گرم عربستان آب زيادي از بدن تبخير مي‌شود و اگر نوشابه اي كه گاز دارد و بسيار خنك است استفاده شود عارضه‌هاي بدي به براي بدن به بار مي‌آورد.

مسافران مي‌توانند به همراه خودشان خاكشير و يا بارهنگ به همراه داشته باشند كه نوشيدن آن سبب برطرف شدن عطش و آرامش رواني مي‌شود.

زائران نبايد غذايي را كه تغيير رنگ، بو و يا مزه داده است ميل كنند و در صورت مشاهده چنين چيزي بايد بلافاصله مسئولين كاروان را در جريان بگذارند تا به افراد ديگر گروه هم اطلاع داده شود و براي كسي اتفاقي نيفتد.

چند دسته از بيماران هستند كه بايد قبل از سفر چكاپ كامل شوند و داروهايشان را تهيه كنند مانند بيماران ديابتي، قلبي عروقي و غددي اين افراد بايد رژيم خود را در طول سفر رعايت كنند و هرچند ممكن است برنامه غذايي آنها بهم بخورد اما نبايد هرچه كه ميل داشتند، استفاده كنند.

فريضه تقصير در روزهاي آخر سفر انجام مي‌شود و اين است كه آقايان موهاي خود را مي‌تراشند اين افراد حتما بايد همراه خود وسايل شخصي داشته باشند و يك حاجي نبايد از تيغ همراه خود استفاده كند و يا يك خانم نبايد از ناخن گير ديگران استفاده كند و در صورت عدم رعايت اين نكات ممكن است فرد به بيماري‌هاي نظير هپاتيت و ايدز مبتلا شود پس هر فردي بايد وسايل شخصي از جمله تيغ، ناخن گير و حوله را با خود به همراه داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: خانه - اخبار - توصيه‌هاي پزشكي به زائران ِِِِِِِِِبيت الله الحرام

آدرس : ایران - خراسان جنوبی - بیرجند - خیابان مطهری - نبش مطهری 5 - ساختمان فوداجی - دفتر خدمات زیارتی فوداجی
تلفن دفتر ایــران :       2 -32213571-056
مـوبایل ایـــــــران :  1026 161 915 0098 
مـوبایل عربستان : 118 82 57 53 00966

مـوبایل عــــــراق :  009647818897435

رایانامه :                   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

        این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید